Історична довідка

Яблунівська сільська об’єднана територіальна громада була утворена Розпорядженням КМУ від 12 червня 2020 року № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» затверджено Яблунівську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Яблунівка Прилуцького району Чернігівської області та площею 278,6 кв.км.

До територіальної громади увійшли шість сільських рад та дев’ять населених пунктів:

• Білошапківська (село Білошапки, село Запереводське);
  • Дубовогаївська (село Дубовий Гай);
  • Ковтунівська (село Ковтунівка);
  • Крутоярівська (село Крутоярівка);
  • Сергіївська (село Сергіївка, село Сухоліски);
  • Яблунівська (село Яблунівка, село Яблунівське).

Мінімальна відстань населених пунктів до адміністративного центру складає 4,4 км, максимальна  – 17,6 км. Чисельність населення громади 3412 чол.

Яблунівська сільська рада (територіальна громада) почала функціонування з 08 грудня 2020 року.

Згідно з адміністративно-територіальним устроєм України територія громади входить до складу Прилуцького району Чернігівської області. Відстань від адміністративного центру територіальної громади до районного центру - 21 км, до обласного центру - 192 км.

Територія громади межує зі Сухополов’янською ТГ Прилуцького району Чернігівської області, Линовицькою ТГ Прилуцького району Чернігівської області, Пирятинською ТГ Лубенський район Полтавської області, Яготинською ТГ Бориспільсько району Київської області, Згурівською  ТГ Броварського району Київської області.

Гідрографічна сітка громади представлена річками Перевід, Руда та Дубова. Перевід права притока річки Удаю (басейн Дніпра) довжиною 65 км, площа басейну 1260 км. На її берегах розташовані села Білошапки, Крутоярівка, Сергіївка. На Руді (ліва притока Переводу) довжина річки 40 км, площа басейну 515 км², розташовані села:  Яблунівске, Яблунівіка. Селом Дубовий Гай протікає річка Дубова (Руде), ліва притока Руди довжина річки 30,8 км.

Помірно континентальний клімат, в якій розташована громада, характеризується середніми температурними показниками та середньою кількістю опадів. Яблунівська ТГ розташована у лісостеповій природно-сільськогосподарській зоні. Ґрунти громади це чорноземи лугові та чорноземи опідзолені з балом родючості 66-72.

На території села Яблунівське є ентомологічний заказник місцевого значення «Яблунівський» площею – 35 га. Це природно-заповідна територія, що створюється для забезпечення охорони комплексів, місць проживання (біогеоценозів), збереження рідкісних, зникаючих видів комах та інших безхребетних тварин.

Аграрний сектор Яблунівської ТГ спеціалізується у галузях рослинництво і тваринництво. На території громади функціонують сільськогосподарські підприємства: ТОВ «Агрікор-Холдинг», ТОВ «Наташа-Агро», СТОВ «Цукровик», ІМК, ТОВ «Агро С», ТОВ «Рибне господарство», 13 фермерських господарств. Розташовані дільнична лікарня ветеринарної медицини, поштові відділення,  відділення електрозв′язку з електронною АТС на 340 абонентних точок, сіткова дільниця Прилуцького РЕМ «Чернігівобленерго».

Торгівельні послуги надають 12 торгових точок, працює виїзна торгівля.  В центрі села Яблунівка розташований торгівельний майданчик.

Основними бюджетоутворюючими надходженнями до бюджету Яблунівської ТГ є місцеві податки та збори (42,8%),  податок на доходи, податок на прибуток, податок на збільшення ринкової вартості, який складається із податку на доходи фізичних осіб (57%). В структурі видатків найбільшу питому вагу займають видатки на функціонування сфери «освіта» - 59,6%,  «державне управління» - 29, 8%, «культура» – 7%, «соц.захист населення» – 2%.

Освітні потреби населення громади задовольняє:

• заклади загальної середньої освіти у селах Яблунівка, Дубовий Гай, Сергіївка;
  • заклади дошкільної освіти у селах Яблунівка «Веселка», Сергіївка «Казка», Білошапки «Малятко» загального типу;
  • в с. Яблунівка знаходиться комунальний заклад «Яблунівський ліцей» Чернігівської обласної ради з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів.

Лікувально-профілактичні заклади територіальної громади представлені амбулаторією загальної практики сімейної медицини КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» ПРР ЧО Прилуцького району в селі Яблунівка та 6 фельдшерсько-акушерськими пунктами у селах Дубовий Гай, Ковтунівка, Сергіївка, Сухоліски,  Білошапки та Крутоярівка.

Спасо-Преображенська церква  (Церква Преображення Господнього, Преображенська церква) — сакральна споруда у селі Яблунівці що перебуває на обліку як пам'ятка архітектури національного значення під № 3518, та входить до Ніжинської й Прилуцької єпархії УПЦ.

В Яблунівській ТГ працює  5 Будинків культури, 2 сільських клубів, 5 сільських бібліотек. Бібліотечний фонд налічує понад  60 тис. примірників.